Как отскачаш, когато удариш дъното?
„За успеха на един човек съдя не по това колко се е издигнал и какво притежава, а как отскача, когато удари дъното.“ Генерал Джордж Патън
„За успеха на един човек съдя не по това колко се е издигнал и какво притежава, а как отскача, когато удари дъното.“ Генерал Джордж Патън
Слушането е различно от послушанието по това, че се основава на изслушване. Това означава отворен ум и непредубеденост, без задължително да води до съгласие с това, което ни се казва.
Сет Годин: „Ако разгледате лидерите във вашата организация или общност, ще откриете, че всеки от тях използва комбинация от тези седем елемента. Не трябва да сте шефове, да имате власт, да сте красиви или с връзки, за да бъдете лидери. Просто трябва да сте наистина отдадени.“
„Организациите, които най-много се нуждаят от новаторство, са тези, които правят най-много, за да му се противопоставят. Парадоксално е, но щом веднъж го осъзнаете, ще видите огромната възможност.“
Тайната на грешките не е да избягваме да грешим! Тайната е да сме готови да сгрешим. Тайната е да осъзнаем, че дори да грешим, това не е фатално. Единственото, което прави хората и организациите велики, е готовността им да бъдат и не чак толкова велики от време на време. Желанието за провал по пътя към по-голямата цел е една от тайните на успеха.
„Лидерите правят първата крачка. “ Сет Годин
Лидерството почти винаги означава да мислите и да действате като въстанал роб, защото лидерите работят, за да постигнат промяна, а победителите рядко действат по този начин…
Във време на масови промени върхът на пирамидата е прекалено далеч от центъра на събитията, че да е от особено значение. Върхът вече не е връх, защото истинското движение е на улицата.
Лидерите, които са настроени да дават, са по-продуктивни от лидерите, които търсят облага. Дори нагласата на лидера има значение. Племената усещат защо някой търси вниманието им. Ако личният интерес е водещ, това не се отплаща.
Но светът се промени. Накъдето и да погледнете, виждате еретици. Всичко е толкова несиметрично, че изгарянето на еретиците вече не върши добра работа. В резултат повече и повече хора – добри хора, хора с мисия, хора с важни идеи – правят крачката и се разграничават…
Това са двете неща, които е достатъчно да знаете, за да станете лидер: „Първото нещо, което трябва да знаете, е, че отделният човек има повече власт от всякога. Един човек може да промени цял отрасъл. Един човек може да обяви война. Един човек може да преоткрие науката, политиката или технологиите. Второто нещо, което трябва да […]
Сет Годин е великолепен учител в часовете по лидерство и защото може да предугади какви са въпросите, които бихте задали, ако решите че все пак ще се осмелите да водите племе, вдъхновени от кауза, която ще създаде по-добро бъдеще за всички нас. Като например: