Основна цел на маркетинга на бъдещето е да направи света едно по-добро място за живеене.

На пръв поглед това звучи като утопия. Като добро пожелание, което няма нищо общо с реалността. Със сигурност имаме основания да мислим така, ако гледаме настоящето. Но по-горното се отнася до бъдещето.

Филип Котлър, гуру в областта на мениджмънта и маркетинга, в своята книга „Маркетинг 3.0“ (в съавторство с Айван Сетиаван и Хермаван Картаджая), пише:

„Вече сме свидетели на зараждането на Маркетинг 3.0 или ерата, чиито двигател са ценностите. Вместо да възприемат хората единствено като потребители, маркетолозите трябва да започнат да ги третират като човешки същества, притежаващи ум, сърце и дух. Потребителите във все по-висока степен започват да търсят решение на безпокойството си за глобализиращия се свят и се стремят към превръщането му в едно по-добро място. Те търсят компании, чиято мисия, визия и ценности биха удовлетворели най-дълбоките им нужди за социална, икономическа и екологична справедливост. Клиентите търсят не само функционално и емоционално удовлетворение, избирайки продукт или услуги, те търсят удовлетворението на човешкия дух.”

Не съм маркетолог. Но съм психолог, който се интересува от психичното здраве на индивидите и организациите и който иска да види, че правилата на играта в бизнеса се променят. Също така съм и потребител, който има нужда да се отнасят към него по различен начин от досегашния. Затова, когато разбрах за книгата на Филип Котлър „Маркетинг 3“ изпитах огромно задоволство и надежда.

По-късно прочетох и книгата на Сет Годин „Маркетинг на позволението„, която още повече затвърди убеждението ми, че написаното то Стивън Кови за „етиката на характера“, като основата на доверието и дълготрайния успех, е истина. Че правилата на играта наистина се променят във времето, в което живеем. Маркетолозите ще трябва да променят начините, по които продават своите продукти и услуги, ако искат и в бъдеще да стигат до потребителя. За целта ще трябва да започнат да третират потребителите като човешки същества, притежаващи ум, сърце и дух. Защото фактите са, че броят на хората, които вярват на фирмени реклами, е драстично намалял.  Те предпочитат да вярват на препоръките на познати (90%) или на коментарите на други потребители, споделящи своето мнение в социалните мрежи (70%).

 „Възходът на социалните мрежи и тенденцията потребителите да създават общности показват „правилният“ път пред маркетолозите на ХХI век.  Те трябва да създадат маркетингови концепции, улесняващи създаването на връзки между потребителите и в последствие – на общности.  Тези общности ще подкрепят фирмата. Маркетинг мениджърите обаче не бива да забравят, че общностите имат свой собствен живот и те ще дават своята подкрепа само на компании, които изповядват сходни ценности…

Пасивният потребител е изчезващ вид.“

Източник: academy-for-leaders.bg

Бъдещето, което ще бъде доминирано от вечните ценности, все по-бързо идва към нас. И това е повече  от отлична новина.
Камелия