„Полето на знанието“ е феномен, с който се запознах за първи път като участник в група за семейни констелации. И това, което видях и преживях тогава, остави толкова дълбоки следи в съзнанието ми, че оттогава насам моето възприятие като човек и като психотерапевт вече не е същото.
Бях силно впечатлена не само от теорията на Берт Хелингер за съществуването на семейна душа, но и от метода на практическа работа, чрез който участниците влизат в контакт със записите на тази семейна душа. Информационно–енергийното поле, което съдържа записите на нашата семейна душа, както и много други записи от колективното ни несъзнавано, е полето на знанието, за което ми се иска да разкажа.
През погледа на външния наблюдател групите за семейни констелации може да изглеждат пълна мистерия, защото чрез простото влизане от участниците в групата в различни роли на представители на семейната система тези роли оживяват и се изпълват с преживявания. Чувствата, които възникват, могат да бъдат изключително силни за човека в ролята, но по-впечатляващото е, че са психологически верни и за представителя на семейната душа, който го е сложил в тази роля.
Когато казвам “просто влизане в роли” имам предвид наистина нещо много просто – на човека, който ще влезе в дадената роля, му се казва “Ти си… “. Това може да е “моята майка”, “моята баба”, моят “прадядо” и дори нещо абстрактно, например „семейната тайна„. Нищо повече. И ролята оживява – истинска, дълбока, автентична. Една дума – тази, с която даваме име на ролята, едно тяло – нашето обикновено човешко тяло, и контактът с полето на знанието е установен, защото ние започваме да изпитваме различни от своите емоционални, телесни или мисловни реакции, без да знаем абсолютно нищо за човека, в чиято роля сме.
Удивително е, че тези реакции са поразително точни за човека, който представяме, а още по-удивителното е, че след терапевтичната работа с тях, нещо дълбоко и положително се променя – както за присъстващите в групата, така и за хора, които са свързани с темата на семейната констелация, но не са присъствали лично в групата.
Ако не беше автентичността на преживяванията – както на моите собствени преживявания, когато съм била в роля, така и на тези, които са били въплътени от други хора в моята роля или роля на представителите на моята семейна душа, не бих могла да повярвам в мистерията на случващото се в тези групи. Също така, ако не бях свидетел на позитивните промени, които настъпваха впоследствие в живота ми, нямаше да вярвам в лечебната сила на този метод. Именно личният ми опит ме кара да вярвам в дълбоките изцелителни процеси, които се случват в полето на знанието и работата със семейната ни система.
За тези от вас, обаче, които нямате личен опит с този феномен – не е необходимо да вярвате. Достатъчно е да бъдете отворени и непредубедени към подобен вид опит и да прилагате прагматичния критерий за проверка на истинността за дадено нещо, според който истина е това, което работи и води до определен резултат, дори и механизмът, който стои зад него, в момента да не е известен. Самият създател на метода на семейните констелации, Берт Хелингер, казва: „Аз не мога да обясня този феномен, но виждам, че това е така и го използвам”.
Въпреки че с феномена на “полето на знанието” се запознах чрез метода на семейните констелации, като такъв той е изследван, описан и използван и от хора с други интереси и професии. Научният подход към феноменологията на полето на знанието е представен от Рупърт Шелдрек и неговите изследвания върху „морфогенетичния резонанс„, в които експериментално доказва съществуването на връзка между представители на един и същи биологичен вид, които са физически отделени един от друг. Връзка, която не може да бъде обяснена по друг начин, освен чрез съществуването на този особен вид информационно поле.
В традицията на езотеричното знание и мистицизма полето на знанието е известно под името Акашови записи и е източника на информация, до който всички ясновидци и пророци са имали (имат) директен достъп – от спящия пророк Едгар Кейси до българската пророчица баба Ванга.
В традицията на психотерапията още преди Б. Хелингер да създаде своя метод, създателят на аналитичната психотерапия К.Г.Юнг говори за полето на знанието, използвайки друга дума – „колективното несъзнавано“ като този резервоар на архетипната памет на цялото човечество, с който всички ние в най-дълбоките си корени сме свързани.
Смятам, че бъдещето все повече ще разкрива научната основа на този невероятен феномен, който показва мистериозната материя, от която са изградени нашите тела, и начина, по който функционират нашите души. Едно невидимо поле, което свързва всички нас в „космическата супа“ на безкрая.
Камелия Хаджийска