„Лидерството се среща рядко, понеже малко хора са готови да минат през дискомфорта – задължителен за всеки, който води. Този дефицит прави лидерството ценно…“
Сет Годин, Племена, с. 66
В психологията много се говори за зоната за дискомфорт като зоната, в която най-много се развиваме. И това е разбираемо, там, където ни е лесно и приятно, ние нямаме стимул да променяме нещата. Развитието се случва в зоната на дискомфорт. И затова способността да издържат на дълги периоди на стрес – неразбиране, отхвърляне, провал…, е едно от най-ценните качества на автентичните лидери.
„Некомфортно е да се изправите пред непознати.
Некомфортно е да предложите идея, която може да се провали.
Некомфортно е да се опълчите срещу статуквото.
Некомфортно е да се съпротивлявате срещу порива за усядане.
Когато усетите дискомфорта, вие сте открили мястото, което се нуждае от лидер.
Ако като лидер не сте усещали дискомфорт в работата си, почти сигурно е, че не сте достигнали своя потенциал като лидер.“
Сет Годин, „Племена“, с.67

